12. 02. 2014

Vyzkoušejte si, jak se skáče z můstku. Stejně jako Raškův vnuk

Pro profesionální skokany na lyžích je to rutinní záležitost: posadit se na lavičku, počkat na znamení trenéra, pustit se z nájezdového můstku až do rychlosti téměř sto kilometrů za hodinu a následně se několik desítek metrů proletět vzduchem. V Olympijském parku na Letné si něco obdobného mohou až do pátku vyzkoušet i návštěvníci.

Na travnaté letenské ploše vyrostl malý, mobilní skokanský můstek K-4, který zůstane v parku do pátečního odpoledne. Šest metrů dlouhý odrazový můstek mohou za asistence profesionálních trenérů vyzkoušet všichni návštěvníci parku.

„Na začátku jsem měla strach. Jsem ráda, že jsem doskočila v pořádku. Byl to nepopsatelný pocit, každopádně teď obdivuji profesionální skokany ještě o něco víc,“ řekla návštěvnice Klára, kterou při prvním pokusu v životě překvapila technická náročnost skoků. Její kamarádka už tak odvážná nebyla a netroufla si na skok, přestože je letenský můstek zhruba padesátkrát kratší než můstky sportovní.

Bázlivým návštěvníkům dodává odvahu Michael Lein, pracovník firmy Peter Riedel GmbH, která můstek do Prahy dopravila ze saského města Raschau. „Všem to moc šlo, i když někteří přeci jen měli trochu strach. Ale my jsme tu od toho, abychom jim ho pomohli překonat. Držíme je za ruku, aby neměli problém s rovnováhou. Pokud jsou to malé děti, tak je případně trochu nadzvedneme, aby měly pocit, že letí,“ prozradil jednu ze svých fint Lein.

Podle sympatického Němce jsou především u našich západních sousedů podobné přenosné můstky v poslední době velice populární. „Jsou opravdu oblíbené na všech možných akcích. Je to skvělá šance, jak k tomuto sportu přilákat jak více fanoušků, tak i dětí a talentů,“ rozpovídal se Lein, kterého nadchla samotná idea olympijského parku. „Něco podobného jsem ještě nikdy neviděl. Podle mě je to naprosto vynikající nápad, jak ke sportu přivést nejen malé děti!“

Můstek je na Letné od úterka, kdy si ho vyzkoušeli nejen děti, ale také bývalý český reprezentant ve skocích na lyžích Jan Mazoch, jenž se podílel na organizaci skokanského dne. „Po šesti letech jsem se rozhodl, že to opět zkusím. Domluvili jsme se i s moderátory, že to bude takový můj „comeback“. Skočil jsem sedm metrů, ale zato hned na záda,“ usmíval se někdejší skokan, jehož kariéru zkrátil těžký pád. Samotný nájezdový můstek se podle Mazocha od těch skutečných příliš neliší. „Pocitově není mezi tímto umělohmotným můstkem a tím profesionálním veliký rozdíl.“

Vnuka legendárního skokana na lyžích Jiřího Rašky potěšilo hlavně nadšení těch nejmenších, se kterým se vrhali z nájezdového můstku. „Chceme, aby si tento můstek, který se obyčejně používá například i v letních měsících, mohla vyzkoušet i široká veřejnost. Aby získali vlastní pocit, jaké to je, i proto, že v Praze prakticky neexistuje možnost si něco podobného vyzkoušet. Je to bezvadné hlavně pro malé děti. Kdo ví, jestli se na dráhu dnes nepostavil nějaký budoucí reprezentant,“ nadhodil Mazoch, jenž se momentálně věnuje především práci pro neziskové organizace.

Úvodní foto: Václav Mudra


Generální partneři Oficiální partneři Hlavní mediální partneři Mediální partneři Dodavatelé Generální mediální partneři Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku