10. 02. 2014

Paralympionici ukázali, jak sportovat s handicapem

Curling vypadá velice jednoduše. Jde přece pouze o to dostat kámen na druhou stranu ledové plochy. Jenže tenhle sport je náročnější, než se zdá. A je ještě těžší, když sedíte na vozíku.

Také to si mohli vyzkoušet návštěvníci Olympijského parku v rámci paralympijského dne. Kdo měl zájem, mohl si sednout do vozíku, který přidržoval další spoluhráč, také na vozíku. Na rozdíl od normálního curlingu se totiž v tomto případě nehraje rukou, ale pomocí speciální tyče. Proto nelze odehrát kámen bez cizí pomoci.

„V České republice funguje pouze třicet aktivních curlerů-vozíčkářů. Jelikož se družstvo musí vytvořit smíšené a ženy nemají o tento sport moc zájem, je těžké vůbec složit tým. Naše reprezentace má naštěstí tři aktivní ženy, může proto postavit dvě družstva,“ líčil skip Radek Musílek, který se zúčastnil exhibičního utkání reprezentačních týmů.

Na Letné se nepředstavili jen handicapovaní curleři, ale také sledge hokejisté, nevidomí běžkaři či lyžaři na monoski. Zaplněná tribuna sledovala duely sledge hokejistů mezi týmy Zlína a Pardubic. Obě utkání těsně vyhrál tým z města perníku.

„Ani jsem nevěděl, jak se tento sport jmenuje. Vidím ho poprvé a velice sledge hokejisty obdivuji, jsem nadšen,“ řekl Jaroslav, jeden z přihlížejících návštěvníků parku. Zápas pod širým nebem si vychutnali i samotní hokejisté, atmosféru přirovnávali k duelům play off.

Na běžeckém oválu se zase objevily dvojice, které výrazně vynikaly. Byly to páry nevidomých sportovců s traséry, které chtěly ukázat, že se dá sportovat i s tímto handicapem.

Zájemci si také mohli dojít pro autogramy úspěšných sledge hokejistů Zdeňka Krupičky a Michala Vápenky, kteří zavítali na Letnou představit úspěšnou reprezentaci před nadcházejícím turnajem na paralympiádě v Soči.

„Máme jen ty nejvyšší cíle, samozřejmě bychom chtěli dovézt medaili. Musíme však zůstat nohama na zemi,“ řekl Zdeněk Krupička. Jeho spoluhráč Michal Vápenka dodával: „Tíží nás nedostatek hráčů pro reprezentaci. Je to ale stejné pro všechny sporty, jsem proto rád, že probíhají akce tohoto typu.“

Večer rozhýbala publikum populární skupina The Tap Tap.

Foto: Milan Jaroš


Generální partneři Oficiální partneři Hlavní mediální partneři Mediální partneři Dodavatelé Generální mediální partneři Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku