12. 01. 2014

Letná – místo pro krále, vojáky i odpočinek

Je místem historických událostí i odpočinku při sportování, procházkách nebo při posezení s kamarády s nádherným výhledem na centrum Prahy a Pražský hrad. Probíhá tu festival Letní Letná, děti i dospělí hrají fotbal, pořádají pikniky, běhají či bruslí. Letos v zimě se Letenská pláň při Zimních olympijských hrách v Soči promění v ledové sportovní rejdiště v rámci Olympijského parku Letná – Soči 2014.

Historie Letné se datuje už do 11. století. V roce 1261 tu pořádal král Přemysl Otakar II. svou korunovační slavnost. Tábořila zde vojska různých armád při svých taženích, sokolové tady pořádali slety i před zraky prezidenta T. G. Masaryka, existovala zde i dostihová dráha.

Stála tu ohromná socha J.V. Stalina, přezdívaná “Fronta na maso”, jež byla zbořena s pádem Stalinova kultu osobnosti. Její podstavec dnes nese Metronom a slouží také skateboardistům. Přistávaly zde vrtulníky při sovětské okupaci v roce 1968. Procházely tu průvody při komunistických oslavách Svátku práce, kočičí hlavy nesly váhu tanků při vojenských přehlídkách.

Naopak v listopadu 1989 se tu konaly zlomové demonstrace při Sametové revoluci. V dubnu 1990 zde sloužil mši papež Jan Pavel II.. Řádili tu rockeři, při koncertu zde tančil třeba i Michael Jackson.

Letenská pláň dostala své jméno díky tomu, že je věčně zalitá slunem. Vede pod ní Rudolfova štola, která přivádí vodu z Vltavy do dalšího pražského parku Stromovka. Bývaly tu vinice a zahrady, v 19. století se pak Letná začala proměňovat v park francouzského stylu s keři a platanovou alejí. Patří k ní i nádherné stavby jako Hanavský pavilon, Kramářova vila, Letenský zámeček nebo pavilon EXPO 1958.


Generální partneři Oficiální partneři Hlavní mediální partneři Mediální partneři Dodavatelé Generální mediální partneři Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku