01. 02. 2014

Ledový ráj vydrží díky „mrazákům“

Na jednom hokejovém kluzišti kropil jeden z organizátorů ledovou plochu bílou barvou, jako by doma zaléval zahradu hadicí s rozprašovačem. Na druhém už jeho kolegové „nažehlovali“ na led barevná loga z české olympijské kolekce pro Soči 2014. Přípravy „Ledového ráje“, jedné z největších atrakcí Olympijského parku Soči – Letná 2014, už totiž finišují. S příchodem víkendu se začala rodit i bruslařská dráha po chodnících letenského parku.

„S tou jsme čekali až na konec. Jakmile se natáhne technologie, v tom momentu se pro nás komunikace uzavře,“ vysvětloval Josef Ženíšek, člen organizačního výboru.

Cesty v parku zakryly pruhy gumových trubiček, což je chladící technologie, díky které na Letné vyroste dohromady 6500 metrů čtverečních ledových ploch. Specializovaná rakouská firma AST začala „Ledový ráj“ budovat 20. ledna, hotovo bude 5. února.

Při výrobě kluzišť se nejprve položila gumová matrace s otvory, do nichž kompresor s čerpadlem nahání ethylenglykol, tedy chemickou sloučeninu, jež se používá v nemrznoucích chladících kapalinách. Tekutina je chlazena na zhruba minus patnáct stupňů Celsia pomocí velikých a výkonných „mrazáků“, kterých v areálu jemně pobrukuje devět.

„Systém funguje na stejném principu jako lednice,“ vysvětluje Ženíšek. Glykol se totiž ohřeje tím, jak přebírá teplo z vody, která se stříká ve vrstvách na položený chladící systém. „Dojede zpátky do mrazícího boxu, kde se zase namrazí na minus patnáct stupňů Celsia,“ popsal Ženíšek.

Na hokejových kluzištích se nejprve musela postupně namrazit zhruba čtyřcentimetrová vrstva, než se led obarvil na bílo. Na zářivě jasnou plochu se potom upevnila fólie s olympijskou symbolikou. „Pak se na to znovu nastříká voda, čímž vznikne další vrstva,“ líčil Ženíšek. Ta je tlustá zhruba dva centimetry a její povrch už bude upravovat rolba.

U bruslařské dráhy je chladící systém položen přímo na asfaltu – v jednom místě je například 26 pásů po šesti trubičkách. „Ty se polévají přímo vodou, která vyrovná menší nerovnosti v terénu,“ uvedl Ženíšek.

Led v areálu vydrží i při velké oblevě, bruslit se bude dát až do teploty plus 14 stupňů Celsia. „Glykol totiž promrazí šesticentimetrovou vrstvu tak, že nahoře budou minus tři stupně. Led se začne trochu lesknout a odtávat, ale to nevadí, následně znovu přimrzne,“ dodal Ženíšek.


Generální partneři Oficiální partneři Hlavní mediální partneři Mediální partneři Dodavatelé Generální mediální partneři Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku Partneři parku